ناظم الشریعه: مثل آب خوردن برکنارم می نمایند، بخشی از کار مربی، لجبازی است

سرمربی تیم ملی فوتسال ایران در گفت وگویی صریح، پاسخ های جالبی به حواشی تیمش داد و گفت: فدراسیون مرا هم مثل آب خوردن برکنار می نماید.

ناظم الشریعه: مثل آب خوردن برکنارم می نمایند، بخشی از کار مربی، لجبازی است

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی فوتسال ایران از آدینه (13 بهمن) در جام ملت های آسیا به میدان می رود و قرار است در نخستین گام از ساعت 14:30 به مصاف میانمار برود. پیش از آغاز مسابقات، گفت وگویی درباره شرایط تیم ملی و حاشیه های پیرامون آن با محمد ناظم الشریعه سرمربی تیم داشته ایم که متن کامل آن را در ادامه مطالعه می کنید:

شرایط تیم ملی فوتسال چطور است؟ از شرایط موجود راضی هستید؟

خدا را شکر توانستیم از حدود 20 روز پیش تمرین های خوبی داشته باشیم و ابتدا دو بازی با بلاروس در تهران انجام دادیم. سپس به آذربایجان رفتیم و بازی محکمی هم با تیم ملی این کشور انجام دادیم که یاری زیادی در جهت آماده سازی به ما کرد اما متاسفانه حمید احمدی را در آذربایجان به دلیل مصدومیت از دست دادیم.

در حال حاضر کدام بازیکنان مصدوم هستند؟

محمدرضا سنگ سفیدی و اصغر حسن زاده که مشکل جزئی داشتند، حالا شرایط خوبی دارند. حسین طیبی دنده اش مشکل داشت که روی آن کار کردیم و بهتر است. احمد اسماعیل پور هم از دوشنبه به تمرین ها بازگشت اما حمید احمدی را نداریم چون نرفتن او به مسابقات برای سلامت خودش بهتر است. با توجه به کارهایی که در یک سال اخیر انجام دادیم، بازیکنان جوانی به تیم ملی دعوت کردیم که قطعا به ما یاری خواهند کرد. ما به بازیکنان جوانی مثل شجری، عباسی و اولادقباد بها دادیم و این بازیکنان می توانند تا زمانی که بازیکنان اصلی به بهبودی کامل برسند، در مرحله گروهی مسابقات بدرخشند.

فهرست نهایی تیم ملی را در دوره پیش دیر اعلام کردید و بازیکنانی که خط خوردند با ناراحتی شدید در مراسم بدرقه حضور داشتند. سال جاری اما این کار را نکردید.

ما فهرست نهایی را قبل از مراسم بدرقه اعلام کردیم تا بازیکنی که خط می خورد، ناراحت نگردد. شخصیت بازیکن برای ما مهم است و راستش را بخواهید به سختی قدرت بهادری را از تیم ملی خط زدیم. حتی زمانی که تصمیم داشتیم برای زیارت به مشهد برویم نمی خواستیم به قدرت بگوییم خط خورده است. مطمئنیم قلب بهادری با ما است. دوره پیش هم احمد اسماعیل پور در روزهای آخر اردو خط خورد و با ما به جام ملت ها نیامد. با این حال به خاطر این که قدرت بهادری ناراحت نگردد اسامی نهایی را قبل از بدرقه اعلام کردم و زمان مراسم بدرقه را هم تغییر دادیم چون قرار بود مراسم شنبه برگزار گردد. دوست ندارم بازیکنم ناراحت گردد و شخصیتشان برایم مهم است.

به نظر شما علی رفیعی می تواند جای خالی حمید احمدی را در تیم ملی پر کند؟

ما در تیم ملی برای رفیعی زمان زیادی صرف نموده ایم. او از دو سال پیش در اردوی کرواسی و عراق با ما بود. رفیعی با این که تجربه احمدی را ندارد اما با نیروی جوانی سعی می نماید مثل احمدی برای تیم ملی بجنگد.

شما بعد از مصدومیت احمدی نقدها تندی از سازمان لیگ داشتید و گفتید زمان بازی با بلاروس مناسب نبود. مگر این بازی با موافقت شما برگزار نشد؟

من به این خاطر از سازمان لیگ ناراحت بودم که مدت زمان لیگ مناسب نبود و بازیکنان نتوانستند ریکاوری داشته باشند. بازیکن زیر فشار بود و ما از این موضوع ناراحتیم. در جریان زمان بازی با بلاروس هم بودم اما ناراحتم که چرا لیگ زودتر آغاز نشد. حرف ما لیگ است. من مخلص دوستانی که بلاروس را دعوت کردند، هستم اما اصلا حرف های مرا در جلسه سازمان لیگ گوش نمی کردند. می گفتیم لیگ را زودتر آغاز کنید چون سال فشرده ای داریم. گوش نکردند و گفتند تیم ها نمی توانند 10 ماه در لیگ هزینه نمایند.

در خصوص کم بودن زمان اردو هم گلایه داشتید در حالی که ژاپن و تایلند از ایران زمان کمتر یا برابری داشتند.

یک سوال دارم، آیا انتظاری که از تایلند و ژاپن می رود با ایران برابر است؟ آیا لیگ تایلند مثل لیگ ایران است؟ لیگ ما یکی از بهترین لیگ های دنیا است و باید حرفه ای کار کنیم. تایلند فقط یک تیم خوب در لیگ دارد اما لیگ ما با اسپانیا مقایسه می گردد. اگر بخواهیم باری به هر جهت باشد، پیروز نمی شویم. فوتسال ایران سال های پیش هم قهرمان شده اما تیم های رقیب در گذشته قدرت فعلی را نداشتند. تایلند برای آماده سازی اش با اسپانیا و پرتغال بازی تدارکاتی انحام داد اما ما با بلاروس و آذربایجان بازی کردیم.

به نظر شما چرا تایلند با تیم های بزرگ بازی می نماید اما ایران در این امر ناتوان است؟

من در امر فنی حرف می زنم و کاری به این موضوعات ندارم اما معتقدم باید روابط بین المللی ما بهتر باشد. ضمن این که الان شرایط ما خوب است چون برای سال 1397 تقویم بسته ایم و سه چهار بازی خوب هاهنگ شده است.

انتقادی که به شما می گردد این است که در استفاده کردن از حمید احمدی مقابل آذربایحان عجولانه تصمیم گرفتید و این بازیکن به همین دلیل مصدوم شد.

مشکل حمید چیز دیگری بود و مشکل تمرکزی داشت. او در اردو تمرین می کرد و مصدوم نبود اما هیچ کس نمی دانست چه مسئله ای دارد. احمدی باید از لحاظ تمرکزی روی پای خود کار می کرد اما فقط فیزیوتراپی کرد و به همین خاطر به مسابقات بازگشت. اما در بازی با آذربایجان روی یک صحنه ساده که باورمان نمی شد مصدوم شد. پزشک گفت عضله اش قوی شده اما تمرکز ندارد. با این حال حمید در لیگ بازی کرد و اگر بازی نمی کرد اصلا دعوتش نمی کردیم.

فدراسیون فوتبال بازهم قول پاداش داده است. به نظر شما باز هم مثل دوره پیش با یک سال تاخیر پاداش ها داده می گردد.

کارهایی دراین زمینه نموده ایم اما نمی دانم محقق می گردد یا نه. با تاج و کفاشیان شخصا صحبت کردم تا پاداشی تعیین نمایند. هیچ پولی در فدراسیون نیست و حقوق همه به تعویق افتاده است. با این حال ما خواستیم پاداش خوبی تعیین نمایند و گفتند خیالتان راحت. این موضوع را در هیات رئیسه هم مصوب نموده اند.

قرارداد شما یک ساله است و محتمل است در صورت عدم نتیجه گیری در چین تایپه، فدراسیون فوتبال با شما قطع همکاری کند.

چرا فکر می کنید قرارداد ما یک ساله است؟

چون علی صانعی اعلام نموده بود قرارداد همه مربیان تیم ملی فوتسال یک ساله است و این قراردادها آبان ماه هر سال تمدید می گردد.

قرداد من و آقای چمنیان چهار ساله است اما ما سال به سال آن را امضا می کنیم! من اگر 50 میلیون می گیرم، چهار سال دیگر هم باید 50 میلیون بگیرم؟

افزایش سالانه مبلغ قرارداد می تواند از ابتدای قرارداد چهار ساله لحاظ گردد و ارتباطی به یک ساله بودن ندارد.

فدراسیون این کار را نمی نماید.

اما برای کی روش این کار را نموده است ...

از قرارداد کی روش خبر ندارم اما درباره قرداد ما تا 2020 است. قراردادهای ما به خاطر مسائل اقتصادی سال به سال امضا می گردد. عرف این است که قراردادهای چهارساله، سال به سال تمدید شوند. اما اصلا فرض کنیم قرارداد من چهار ساله است. آیا اگر چهار ساله باشد، فدراسیون نمی تواند مرا برکنار کند؟ مگر محمد خاکپور را برکنار نکردند؟ یک ریال هم به او ندادند. اما این که قرارداد یک ساله تمدید می گردد صحت دارد و علی صانعی هم رفت و امضا کرد. امضا کردن که کاری ندارد. باور کنید به این چیزها ربطی ندارد. اوکتاویو که چند ماه بود کارش را در تیم ساحلی آغاز نموده بود برکنار کردند و مرا هم مثل آب خوردن برکنار می نمایند.

از ماجرای حضور فرزاد هنرپیشه رئیس هیات فوتبال فارس در سفر تیم ملی خبر دارید؟

می خواهید بگویید هنرپیشه چون شیرازی است به من ربط دارد؟

ما نمی گوییم. این شائبه به وجود آمده است که او به خاطر ارتباط خوبش با شما، به همراه تیم ملی به چین تایپه می آید.

قانون گذاشته اند که یک نفر از رئیس هیات ها با تیم های فوتسال و فوتبال ساحلی به مسابقات برود. مثل حراست که در همه سفرها حضور دارد. شاید بگویند من او را به چین تایپه می برم اما هنرپیشه با کفاشیان صحبت نموده و رابطه اش با او خوب است. 100 درصد با نظر کفاشیان به چین تایپه می آید.

حضور رئیس هیات فوتبال فارس در سفر تیم ملی چه توجیه منطقی می تواند داشته باشد؟

شاید به عنوان پاداش گفته اند که رئیس هیات فوتبال است و با تیم برود. قطعا رفتن هنرپیشه ربطی به مسائل فنی ندارد. شاید خواسته اند یک حالی به او بدهند! با این حال من نقشی در این قضیه نداشتم اما از آمدنش راضی شدم. نه تنها هنرپیشه بلکه هر کس دیگری با ما می آمد راضی می شدم. ما با هیچ کس بد نیستیم. فکر می کنم هنرپیشه برای ترکمنستان هم می خواست بیاید اما کمیته ملی المپیک اجازه نداد. باید ببینیم برای سفرهای آینده هم شخص دیگری را اعزام می نمایند یا همین یک نفر بوده است.

تعداد شیرازی های تیم ملی روز به روز در حال افزایش است. محمد هاشم زاده و علی دوران از قبل بوده اند و حالا هنرپیشه هم اضافه شده است.

سعی می کنیم بعد از مسابقات کادر فنی را عوض کنیم که هیچ شیرازی در تیم نباشد. (با خنده)

چقدر خودتان را انتقادپذیر می دانید؟

هر انتقادی از ما گردد می گوییم چشم. یک بار به من گفتند انتقاد پذیر نیستی اما ایرادهایی که گرفته می گردد را قبول می کنم ولی خیلی از انتقادها غیرمنطقی است. مثلا می گویند تیمی که سوم دنیا شده را باید کنار بگذاریم. چرا این همه به ما می گویند تیم را جوان کنید؟

هیچ کس انتظار ندارد کل تیم را کنار بگذارید.

ببینید کار من جوان گرایی است. ما مسلم اولادقباد را برای 2020 آماده می کنیم. سعید عباسی از تیم ملی امید با فوتسال ملی بوده و ما باید از او حمایت کنیم. ما اسماعیل پور را دوره پیش به مسابقات آسیایی نبردیم اما همان نبردن، باعث تلنگری شد و او سومین بازیکن برتر دنیا شد. خیلی از حرف هایی که علیه من می زنند غیرمنطقی است. امیدوارم این حرف ها عامدانه نباشد چون به هم ریختن تیم ما خوب نیست. آن قدر حرف است که نمی توانم در این زمان اشاره کنم.

یکی از انتقادهایی که می شد، کوشش نکردن شما برای دریافت حق بازیکنان بود اما شما اخیر جسارت بیشتری در این زمینه به خرج داده اید.

باید منطقی پشت هر کاری باشد. به نظر شما از همان ابتدا که به تیم ملی آمدم باید حرف می زدم که همه مخالف من شوند؟ شاید تعبیر جای پا سفت شدن درست باشد. قبول کنید فدراسیون می تواند همین الان هم مرا برکنار کند اما می خواهم فدراسیون را با خودم همراه کنم. مربی باید کمی سیاست مدار هم باشد. مربیان حرف های الکی زیادی زدند، مثلا محمود خوراکچی با من تماس می گیرد و تشکر می نماید اما در مصاحبه می گوید تیم ملی فلان است، بازیکنان تافته جدا بافته هستند و مغرور شده اند. یعنی چه مغرور شده اند؟ بازیکن برای من سرش را گذاشته است. بازیکن اگر با مربی خوب نباشد، غیرت به خرج نمی دهد و حتی به کشورش هم فکر نمی نماید چون می خواهد مربی را برکنار کند. اما من کاری نموده ام که بازیکن برایم سر می گذارد. شاید بعضی مواقع از بازیکنم دفاع ننموده ام اما جایی دفاع نموده ام که به دردبخور باشد. در ماجرای پاداش تیم ملی خیلی به من تاختند و گفتند ناظم الشریعه از ملی پوشان حمایت نمی نماید اما من جایی دفاع کردم که کارساز باشد. در مراسم بدرقه تیم ملی به ترکمنستان که کل اعضای هیات رئیسه فدراسیون حاضر بودند، انتقاد کردم و 48 ساعت بعد، پاداش در حساب بازیکنان بود. به هر حال بخشی از کار مربی، لجبازی است. من از حسین فکری چیزهای زیادی یاد گرفتم. در تیم مرصاد، هافبک راست بازی می کردم. او می گفت از زاویه بسته گل نزنید. وقتی می گفتم از زاویه بسته گل زده ام قبول نمی کرد و می گفت ندیده ام چون حرفش یک کلام بود. مربی هم باید حرفش یک کلام باشد اما نمی گویم اهل مشورت کردن نیستم و مشورت زیادی با کادر فنی می کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ناظم الشریعه: مثل آب خوردن برکنارم می نمایند، بخشی از کار مربی، لجبازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناظم الشریعه: مثل آب خوردن برکنارم می نمایند، بخشی از کار مربی، لجبازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید